Gün
Saat
Dakika
Saniye
Duyurular :
Kurs kayıtlarımız başlamıştır. Kurs taleplerinizi bekliyoruz...

Bilimsel Program

18.30 - 19.15

Kongre Açılışı

 
  Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Bağışıklama Derneği Başkanı
Organizasyon Komitesi
Ateş Kara

Ergin Çiftçi, Ateş Kara, Hasan Tezer
19.15 - 19.45

Kongre Açılış Oturumu
Başkanlar: İbrahim Ildırım, Mustafa Hacımustafaoğlu

 
  Neden Pandemi?, Neden Şimdi?, Neden Çin?, Neden Coronavirus? Ateş Kara
19.45 - 21.35

I. Oturum
Çocuklarda COVID

Başkanlar: Emin Sami Arısoy, Ergin Çiftçi

 
19.45 - 20.15 Salgında Neredeyiz? Mehmet Ceyhan
20.15 - 20.35 Çocuklarda COVID-19 2021 Ergin Çiftçi
20.35 - 20.55 Pandeminin Gölgesinde Eğitim Hasan Tezer
21.15 - 21.35 Bol Soru Bol Cevap  
21.35 - 21.40 ARA
21.40 - 22.30

II. Oturum
Başkanlar:
Ayper Somer, Hasan Tezer

 
21.40 - 22.00 MİS-C Dilek Yılmaz Çiftdoğan
22.00 - 22.20 COVID-19’da Enfeksiyon Kontrolü Halil Özdemir
22.20 - 22.30 Bol Soru Bol Cevap  

08.00 - 09.30

Sözlü Sunum Oturumu 1
(S 01 - S 09)

Başkanlar: Mehmet Turgut, Dilek Yılmaz Çiftdoğan

 
12.30 - 13.20

II. Oturum
SSS Enfeksiyonları

Başkanlar: Mustafa Hacımustafaoğlu, Meltem Polat

 
12.30 - 12.50 Toplum Kökenli Menenjitler Ayper Somer
12.50 - 13.10 Ensefalitler
Bilge Aldemir Kocabaş
13.10 - 13.20 Bol Soru Bol Cevap  
18.00 - 19.25

I. Oturum
COVID-19 ve Güncel Durum I

Başkanlar : Zafer Kurugöl, Ümit Çelik

 
18.00 - 18.20 Yeni Varyantlar Gülay Korukluoğlu
18.20 - 18.40 Tedavide Yenilikler (Rehberler Pratik Hayatta Uygun mu?) İlker Devrim
18.40 - 19.00 Aşıda Son Durum Ümit Çelik
19.00 - 19.25 Bol Soru Bol Cevap  
19.25 - 19.30 ARA
19.30 - 20.20

Uydu Sempozyumu
HPV Aşıları ve HPV Eliminasyonu Hayalden Yaşama
Başkan:
Ateş Kara
Konuşmacı: Anuj Walia
20.20 - 20.40 ARA
20.40 - 21.55

II. Oturum
COVID 19 ve Güncel Durum II

Başkanlar: Hasan Tezer, Eda Kepenekli Kadayifci

 
20.40 - 21.00 COVID-19’da Mikrobiyolojik Tanı Testleri Zeynep Ceren Karahan
21.00 - 21.20 Post COVID Adem Karbuz
21.20 - 21.40 Akciğer Dışı Komplikasyonları Aslınur Özkaya Parlakay
21.40 - 21.55 Bol Soru Bol Cevap  
21.55 - 22.00 ARA
22.00 - 23.00

III. Oturum
Enfeksiyon Meydanı I: Aşı Uygulama Kuralları
Moderatör:
Burcu Bursal Duramaz
Olgu Sunucular: Sibel Laçinel Gürlevik, Didem Kızmaz, Rumeysa Yalçınkaya, Elif Böncüoğlu, Elif Kıymet, Hatice Kübra Konca
Tartışmacılar: Ateş Kara, Hasan Tezer, Ayper Somer, Derya Alabaz, Mustafa Hacımustafaoğlu

 

08.00 - 09.30

Sözlü Sunum Oturumu 2
(S 10 - S 18)

Başkanlar: Solmaz Çelebi Metehan Özen

 
12.15 - 13.00 Uydu Sempozyumu
Ateş Sorun Olduğunda Çözüm Arayışları
Başkanlar:
Ateş Kara , Selda Hançerli Törün
Konuşmacı: Adem Karbuz
17.45 - 19.25

I. Oturum
Dirençli Gram Negatif Bakteri Enfeksiyonlarında Tanı ve Tedavi

Başkanlar: Ali Bülent Cengiz, Necdet Kuyucu

 
17.45 - 18.05 Acinetobacter Hacer Aktürk
18.05 - 18.25 Enterobactericeae Özden Türel
18.25 - 18.45 Pseudomonas Solmaz Çelebi
18.45 - 19.05 Stenotrophomonas Maltophilia Selda Hançerli Törün
19.05 - 19.25 Bol Soru Bol Cevap  
19.25 - 19.30
ARA
19.30 - 20.20 Uydu Sempozyumu
Meningokok Hastalığı: Odağını Değiştir. Aşılamada Neredeyiz?
Başkan:
Ayper Somer
Konuşmacı: Ener Çağrı Dinleyici
20.20 - 20.30
ARA
20.30 - 21.20 Uydu Sempozyumu
30 Yıllık Deneyim Işığında Antifungal Tedavi
Başkan:
Ateş Kara, Hasan Tezer
Konuşmacılar: Emine Hafize Erdeniz, Zeynep Gökçe Gayretli Aydın, Benhur Şirvan Çetin
21.20 - 21.30
ARA
21.30 - 23.00

Enfeksiyon Meydanı II: Kuduz ve Kuduz Riskli Temas Yönetimi
Moderatör:
Fatma Nur Öz
Olgu Sunucular: Zeynep Savaş Şen, Zeynep Ergenç, Asuman Demirbuğa, Perihan Tunçdemir, Önder Kılıçaslan, Gül Arga, Gizem Güner
Tartışmacılar: Gönür Tanır, Ergin Çiftçi, Nazan Dalgıç, Dilek Yılmaz Çiftdoğan

 

08.00 - 09.30

Sözlü Sunum Oturumu 3
(S 19 - S 27)

Başkanlar: Ener Çağrı Dinleyici, Nazan Dalgıç

 
18.00 - 19.30

I. Oturum
Riskli Hasta Yönetimi

Başkanlar: Yıldız Camcıoğlu, Hasan Tezer

 
18.00 - 18.20 Febril Nötropenide Ampirik Antibiyotik Seçimi ve Yönetimi Nurşen Belet
18.20 - 18.40 Febril Nötropenide Fungal Tedavi Seçimi ve Yönetimi Anıl Aktaş Tapısız
18.40 - 19.00 Yoğun Bakımda İnvazif Fungal Enfeksiyonlar Derya Alabaz
19.00 - 19.30 Bol Soru Bol Cevap  
19.30 - 20.00 ARA
20.00 - 20.50 Uydu Sempozyumu
Meningokok A, C, Y ve W’ya Karşı Erken Korunma

Mehmet Ceyhan, Hasan Tezer
20.50 - 21.00 ARA
21.00 - 22.15

II. Oturum
Nazokomial Enfeksiyonlar?

Başkanlar: Ali Bülent Cengiz, Nurşen Belet

 
21.00 - 21.20 Ventilatör İlişkili Pnömoni Tanı ve İzlem Ali Bülent Cengiz
21.20 - 21.40 Kateter İlişkili KDE’de Tanı ve İzlem İlker Devrim
21.40 - 22.00 Cerrahi Alan Enfeksiyonları Zümrüt Şahbudak Bal
22.00 - 22.15 Bol Soru Bol Cevap  
22.15 - 22.35

III. Oturum
Akılcı İlaç Kullanımı

Başkanlar: Emre Alhan, Ergin Çiftçi

Metehan Özen
22.35 - 22.40 ARA
22.40 - 23.30

IV. Oturum
Organ Nakli İlişkili Enfeksiyonlar?

Başkan: Dilek Yılmaz Çiftdoğan

 
22.40 - 23.00 Solid Organ Nakliyle İlişkili Enfeksiyonlar Eda Kepenekli Kadayifci
23.00 - 23.20 Kemik İliği Nakli İlşkili Enfeksiyonların Yönetimi Özlem Özgür Gündeşlioğlu
23.20 - 23.30 Bol Soru Bol Cevap  

08.00 - 09.00

Sözlü Sunum Oturumu 4
(S 28 - S 34)

Başkanlar: Ayper Somer, Aslınur Özkaya Parlakay

 
09.00 - 10.30

I. Oturum
Konjenital Enfeksiyonlar

Başkanlar: Nazan Dalgıç, Adem Karbuz

 
09.00 - 09.20 Konjenital CMV: Tanı, Tedavi ve Takip Nazan Dalgıç
09.20 - 09.40 Konjenital Toxoplazma: Tanı, Tedavi ve Takip Ahu Kara Aksay
09.40 - 10.00 Konjenital Herpes: Tanı, Tedavi ve Takip Gülsüm İclal Bayhan
10.00 - 10.20 Konjenital Sfiliz: Tanı, Tedavi ve Takip Tuğçe Tural Kara
10.20 - 10.30 Bol Soru Bol Cevap  
10.30 - 10.35 ARA
10.35 - 11.25 Uydu Sempozyumu
Yenidoğanları Boğmacadan Korumada Yeni Yaklaşımlar
Başkan:
Hasan Tezer
Konuşmacı: Ateş Kara
11.25 - 12.55

II. Oturum
Yenidoğanın Korunması

Başkanlar: Emine Olcay Yasa, Nevin Hatipoğlu

 
11.25 - 11.45 Maternal Aşılama Ener Çağrı Dinleyici
11.45 - 12.05 Boğmaca: Etkili Kontrol için Alınması Gereken Yol Neler? Mustafa Hacımustafaoğlu
12.05 - 12.25 Gebe İzleminde Aşı Uygulamaları ile Gebe ve Yenidoğan Korunması Özgür Deren
12.25 - 12.45 Yenidoğan Sepsisi Eda Karadağ Öncel
12.45 - 12.55 Bol Soru Bol Cevap  
12.55 - 13.10 ARA
13.10 - 14.00 Uydu Sempozyumu
Antimikrobiyal Ajan Tercihinde Direnç ve Akılcı İlaç Kullanım Prensipleri
Başkan:
Emin Sami Arısoy, Ateş Kara
Konuşmacı: Ergin Çiftçi
14.00 - 15.55

III. Oturum
Tüberküloz

Başkanlar: Haluk Çokuğraş, Ferda Özkınay

 
14.00 - 14.20 Dünya’da ve Türkiye’de Tüberküloz Necdet Kuyucu
14.20 - 14.40 Latent Tüberküloz: Kimi Ne Zaman Tedavi Edelim? Gönül Tanır
14.40 - 15.00 Latent ve Aktif Tüberküloz Ayrımında Tanı Testleri ve Yorumlanmaları Saliha Kanık Yüksek
15.00 - 15.20 Çocuklarda Akciğer Tüberküloz Tedavisi ve İzlemi Nevin Hatipoğlu
15.20 - 15.40 Çocuklarda Akciğer Dışı Tüberküloz Tedavisi ve İzlemi Nuri Bayram
15.40 - 15.55 Bol Soru Bol Cevap  
15.55 - 16.30 ARA
16.30 - 17.10

Sözlü Sunum Oturumu 5

 
17.10 - 18.00 ARA
18.00 - 19.20

Enfeksiyon Meydanı III: Eksik Aşılı ve Risk Grubu Aşı Uygulamaları
Moderatör: Özgür Ceylan
Olgu Sunucular: Rüveyda Gümüşer Cinni, Şahika Şahinkaya, Fatma Kılınç, Sare İlbay, Nimet Melis Bilen, Latife Güder, Ömer Güneş, Özlem Çakıcı
Tartışmacılar: Eda Kepenekli Kadayifci, Özden Türel, Aslınur Özkaya Parlakay, Murat Sütçü, Zafer Kurugöl

 
19.20 - 19.30 ARA
19.30 - 20.20 Uydu Sempozyumu
Çocuklarda Multivitamin Desteğinin Beslenme ve Bağışıklık Sistemine Etkileri
Başkan:
: Murat Baş
Konuşmacı: Ayper Somer
20.20 - 20.30 ARA
20.30 - 21.50

IV. Oturum
Dünya’da Salgınlarda Son Durum

Başkanlar: Ateş Kara, Zümrüt Şahbudak Bal

 
20.30 - 20.50 Kızamık Türkan Aydın Teke
20.50 - 21.10 Polio Belgin Gülhan
21.10 - 21.30 Kolera Fatma Nur Öz
21.30 - 21.50 Bol Soru Bol Cevap  

08.00 - 09.00

Sözlü Sunum Oturumu 6
(S 35 - S 41)

Başkanlar: Emine Olcay Yasa, Ergin Çiftçi

 
09.00 - 10.15

I. Oturum
HIV Enfeksiyonu Çocuklarda Yönetimi

Başkanlar: Fadıl Vardar, İlker Devrim

 
09.00 - 09.20 Çocuklarda HIV Enfeksiyonunda Gelişmeler Ayper Somer
09.20 - 09.40 Yeni Retroviral İlaçlar Var mı? Manolya Kara
09.40 - 10.00 Şüpheli HIV Pozitif Çocuğa yaklaşım Taylan Çelik
10.00 - 10.15 Bol Soru Bol Cevap  
10.15 - 10.30 ARA
10.30 - 11.20

Enfeksiyon Meydanı IV: Santral Sinir Sistemi Enfeksiyonları
Moderatör: Emine Hafize Erdeniz
Olgu Sunucular: Derin Oygar, Ela Cem, Nisa Nur Tapaç, Sema Yıldırım Arslan, Özlem Mustafaoğlu, Ahmet Yasin Güney, Özgür Borakay
Tartışmacılar: Solmaz Çelebi, Eda Karadağ Öncel, İlker Devrim, Gülsüm İclal Bayhan, Emin Sami Arısoy

 
11.20 - 11.30 ARA
11.30 - 12.20

Uydu Sempozyumu
Rotavirüs Hastalığı ve Korunmanın Önemi
Başkan:
Nuran Salman
Konuşmacı: Ved Singh
12.20 - 12.30 ARA
12.30 - 13.20

Uydu Sempozyumu
Çocuklarda ve Bebeklerde Burun Tıkanıklığının ve Burun Hijyenin Önemi
Başkan:
Ayper Somer
Konuşmacı: Dilek Yılmaz Çiftdoğan
13.20 - 13.30 ARA

17.30 - 18.40

I. Oturum
Kemik-Eklem ve Deri-Yumuşak Doku Enfeksiyonları

Başkanlar: Ener Çağrı Dinleyici, Aslınur Özkaya Parlakay

 
17.30 - 17.50 Septik Artrit Ömer Kılıç
17.50 - 18.10 Osteomyelit Soner Sertan Kara
18.10 - 18.30 Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonları Deniz Aygün
18.30 - 18.40 Bol Soru Bol Cevap  
18.40 - 18.50 ARA
18.50 - 19.40 Uydu Sempozyumu
Pnömokok Enfeksiyonlarında Dün, Bugün, Gelecek: KPA13 ile Dünya Deneyimi

Ateş Kara, Ener Çağrı Dinleyici
19.40 - 20.00 ARA
20.00 - 20.50 Uydu Sempozyumu
Türkiye’de Meningokok B’nin Önemi ve Erken Koruma

Nuran Salman, Zafer Kurugöl
20.50 - 21.00 ARA
21.00 - 21.15

Kongre Kapanış Oturumu

POSTER BİLDİRİ HAKEMLERİ
Zafer Kurugöl, Özlem Özgür Gündeşlioğlu (P 001 - P 008)
Ateş Kara, Manolya Kara (P 009 - P 015)
Ergin Çiftçi, Zümrüt Şahbudak Bal (P 016 - P 022)
Adem Karbuz, Gülsüm İclal Bayhan (P 023 - P 029)
Emin Sami Arısoy, Eda Kepenekli Kadayifci (P 030 - P 036)
Solmaz Çelebi, Tuğçe Tural Kara (P 037 - P 043)
Selim Öncel, Bilge Aldemir Kocabaş (P 044 - P 050)
Özden Türel, Eda Karadağ Öncel (P 051 - P 057)
Dilek Yılmaz Çiftdoğan, Gülşen Akkoç (P 058 - P 064)
Hasan Tezer, Meltem Polat (P 065 - P 071)
Belgin Gülhan, Halil Özdemir (P 072 - P 078)
Aslınur Özkaya Parlakay, Ahu Kara Aksay (P 079 - P 085)
Saliha Kanık Yüksek, Mustafa Hacımustafaoğlu (P 086 - P 092)
Emine Olcay Yasa, Tuğba Erat (P 093 - P 098)

 
Arkadyas